Back

Vi gör en begränsad upplaga av BJF Fuzz 109 med gravyr baserat på konstverkat av Kim W Andersson. Den här serien heter Replicant Siren och de  har sitt unika serienummer graverat i motivet.

BJF Fuzz 109 Replicant Siren har två aggressiva kisel-trissor BC109C som är kopplade i klassisk konfiguration, omgivna av passiva komponenter vägda på guldvåg, bildligt talat vad resistans- och kapacitansvärden beträffar. Kretsen har dessutom försetts med en trimpot för den som vill smaka på andra inställningar.

Tre rattar, bias-trimmer, äkta bypass, klassiska fuzz face-stommen. Men vi har en 5k fuzz pot (vanligt är 1k) för att kunna komma lägre ner i fuzz-registret  Och vi har lagt till en resistor som höjer inimpedansen en del.  Fuzz 109 är din high gain fuzz!

Äkta bypass och 9V power supply med vanlig polaritet.

BJF Fuzz 109 tillverkas i en mindre serie om 24 pedaler och den här serien heter ”Replicant Siren”. Pedalerna är handbyggda i Sverige av Moody Sounds. Konstverket på pedalen är en gravyr och det unika serienumret är skrivet i gravyren.

Motivet på pedalen är en klisterdekal skapad av Kim W. Andersson
Kretsdesign: Björn Juhl